štvrtok 28. marca 2013

Dochádzkový systém

Dochádzkový systém v cloude

Pre jedného z našich zákazníkov, ktorý používa na celofiremnú komunikáciu technológiu Google Apps, sme vyvinuli na zakázku dochádzkový systém, ktorý je kompletne integrovaný do prostredia platformy Google Apps a beží v Google cloude.

To znamená, že nie je nutné inštalovať žiadne servre ani investovať do hardvéru a počiatocné náklady na hardvér sú nulové. Dáta sú bezpečne uložené a replikované v existujúcej infraštruktúre spoločnosti Google a sú uložené v takzvanom cloude.

Hlavné požiadavky zákazníka

Core biznis zákazníka je v oblasti persnonalistiky a obsadzovania ľudských zdrojov do firiem, hlavné požiadavky boli:
  • možnosť sledovať dochádzku brigádnikov z viacerých lokalít naraz
  • informácia o príchode brigádnika dostupná okamžite riadiacim pracovníkom tak, aby mohli okamžite reagovať na situáciu, ak by brigádnik nenastúpil v stanovený čas na pracovnú zmenu

Návrh riešenia

Zákazník sa na nás obrátil s touto požiadavkou s tým, že jeho existujúci dodávatelia IT riešení nedokázali promptne reagovať na ich požiadvky. A či by sme vedeli vymyslieť riešenie pokrývajúce hlavné požiadavky.

Zákazník používa technológiu Google Apps, preto návrh celého riešenia vychádzal z dostupných možností integrácie riešení na platformu Google Apps.

Zaoberáme sa i vývojom mobilných aplikácií pre operačný systém Android, preto sme zvolili ako mobilné snímače Android smartfóny.

Pre identifikáciu zamestnancov sme použili QR kódy. Do QR kódov sa dá uložiť informácia o zamestnancovi a QR kódy sa dajú jednoducho a rýchlo naskenovať cez zabudovaný fotoaparát na mobilnom zariadení.

Naviac identifikačné kartičky s QR kódmi sa dajú jednoducho vytlačiť a náklady na výrobu sú prakticky nulové.

Hrubý koncept riešenia bol na stole, zostávalo len nájsť cestu ako jednotlivé časti systému prepojiť tak, aby pokrývali biznis proces zákazníka a či vôbec takéto cesta existuje a aké sú jej limitácie.

Prototyp dochádzkového systému

V prvom kroku sme spravili jednuduchú Android aplikáciu, ktorá dokázala nasnímať QR kód a jeho hodnotu a následne poslať na Google platformu.

Na Google platforme sme vytvorili jednoduchú službu, ktorá nerobila nič iné, len spracovala odoslaný QR kód z mobilného zariadenia a uložila ho.

Celý návrh riešenia a implementácia jednoduchého prototypu riešenia bola zrealizovaná v priebehu troch dní!

Po prezentácií tohto jednoduchémo prototyu sme dostali zelenú na implementáciu celého dochádzkového systému na báze Android smartfónov, QR kódov a platformy Google Apps.

Dochádzkový systém momentálne spracováva dochádzku z niekoľkých lokalít a bol prispôsobený ďalším špecifickým požiadavkám zákazníka.

Mobilná dochádzka

V prípade že potrebujete sledovať dochádzku zamestnancov alebo brigádnikov, vytvorili sme zjednodušenú verziu dochádzkového systému, ktorý beží kompletne v Google cloude a používa ten istý princíp na zaznamenávanie príchodov a odchodov zazmestnancov.

Viac informácií nájdete na adrese: www.mobilnadochadzka.sk

Ako celé riešenie funguje si môžete pozrieť v tomto videu:


Obdobný koncept mobilných čítačiek a QR kódov sa dá použiť i na:
  • sledovanie dĺžky výrobných a logistických procesov
  • inventarizáciu majetku
  • organizáciu konferenciíŽiadne komentáre:

Zverejnenie komentára